Adnan Menderes Mah. 509 Sok. Aykes Sitesi Gözlem Apt. No:1/2 (Migros Yanı)/Aydın

KANAL TEDAVİSİ: KLASİK YÖNTEM, ÇAĞDAŞ TEDAVİ

KANAL TEDAVİSİ: KLASİK YÖNTEM, ÇAĞDAŞ TEDAVİ

Diş eksikliği sonuçları bakımından estetik kaygıdan, işlevsel kayba veya yaşam kalitesinde düşüşten özgüven kaybına dek pek çok olumsuzluğa yol açmakta. Gelişimsel ve/veya travma gibi öngörülemez nedenler dışında diş kaybı sorunu, önleyici ve koruyucu tedaviler ile engellenebilmekte. En sık görülen diş kayıp nedeninin çürük ve dişeti hastalığı olduğu düşünüldüğünde, bu nedenleri önlemeye veye oluşmaları halinde tedavi etmeye yönelik girişimler, özetle dişi kurtarma gayreti, diş hekimliğinin değişmek mesleki hedefi olarak nitelendirilebilir.
Kanal tedavisi, bu anlamda, ileri derecede çürüğü olan veya travmaya bağlı ciddi kırık/çatlaklar oluşmuş veya dişeti enfeksiyonuna bağlı bir kök/kanal enfeksiyonu gelişmiş olgularda ‘dişi kurtarabilmek’ adına yapılan en kıymetli, en iyi bilinen ve klinik başarısı en yüksek tedavi seçeneklerinden biri.
Klasik tedavi yaklaşımı olarak kök-kanal tedavisi, uygun görülen durumlarda lazer gibi donanımların veya rejeneratif tedavi gibi ek yöntemlerin eşliğinde ve uyumlu bir üst yapı ile (metal destekli porselen veya zirkon restorasyon gibi) desteklendiğinde uzun dönemde yüksek klinik başarı  sağlamakta. ibi yaklaşımlarda destekleyici bir uygulama olarak klinik fayda sağlayabilmekte. Eğer dişlerinizi çürüğe bağlı olarak kaybedebleceğinizi düşünüyorsanız, hekiminizden kanal tedavisi ve dişi kurtarmaya yönelik destekleyici tedaviler hakkında daha detaylı bilgi talep edebilirsiniz
123.


1) Clinical judgement and decision making in endodontics. Messer HH. Aust Endod J. 1999 Dec;25(3):124-32.
2) Treatment of periodontal-endodontic lesions--a systematic review. Schmidt JC, Walter C, Amato M, Weiger R. J Clin Periodontol. 2014 Aug;41(8):779-90.
3) Endodontic procedures for retreatment of periapical lesions. Del Fabbro et al. Cochrane Database Syst Rev. 2016 Oct 19.