Adnan Menderes Mah. 509 Sok. Aykes Sitesi Gözlem Apt. No:1/2 (Migros Yanı)/Aydın

TIBBİ BAKIŞ AÇISI GENEL SAĞLIĞIN BİLEŞENİ: DİŞ VE DİŞETİ SAĞLIĞI!

TIBBİ BAKIŞ AÇISI GENEL SAĞLIĞIN BİLEŞENİ: DİŞ VE DİŞETİ SAĞLIĞI!

Sadece birkaç madde sıralayalım öncelikle…
    * Şeker hastası bir birey iltihabi dişeti hastalığına ve bunun yıkıcı sonuçlarının daha şiddetli olmasına yatkındır, ve aynı şekilde iltihabi dişeti hastalığı olan bir bireyde şeker hastalığı var ise insülin direnci daha yüksek ve kan şeker düzeylerinin kontrol altına alınması daha güç olabilir, genel tablo olumsuz etkilenir….
    * İltihabi dişeti hastalıkları ile kalp-damar hastalıkları, akciğer-solunum yolu hastalıkları, romatoid artrit, istenmeyen gebelik sonuçları, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık), Alzheimer hastalığı gibi pek çok patoloji arasında ilişki olduğu, dişeti iltihabının konum bakımından lokal ancak etkileri bakımından sistemik düzeyde bulunduğuna yönelik pek çok bilimsel kanıt sunulmaktadır….
    * Diğer taraftan, ağız ve diş sağlığına yönelik tedaviler açısından da genel sağlık durumunun dikkatle değerlendirilmesi elzemdir, örneğin şeker hastalığının metabolik kontrol düzeyinden emin olunmadan herhangi bir cerrahi girişim yapılmaması veya bir implant cerrahisi öncesi lipid ve serum D vitamin değerlerinin normal aralıkta olduğunun kontrol edilmesi gerektiği gibi…
    Kısacası, diş ve dişeti sağlığınızın seviyesi doğrudan genel sağlık seviyenizle ilişkilidir ve genel yaşam kalitenize etki eder. Ayrıca pek çok tedavi yöntemi, özellikle cerrahi tip tedaviler, girişim öncesi belli genel sağlık kriterlerinin karşılanmasını gerektirir. Sistemik (genel) yönden değerlendirme ve tedavi öncesi analiz açısından mutlaka diş hekiminizle görüşünüz ve gerekli görüldüğü hallerde tıbbın ilgili dalları ile yapılacak konsültasyonlarınızı ihmal etmeyiniz.

 


1) The microbiome-systemic diseases connection. van der Meulen TA et al. Oral Dis. 2016 Nov;22(8):719-734.