Adnan Menderes Mah. 509 Sok. Aykes Sitesi Gözlem Apt. No:1/2 (Migros Yanı)/Aydın

BONDING: ARALIKLAR KAPATILABİLİR…

BONDING: ARALIKLAR KAPATILABİLİR…

Estetik diş hekimliğinin çağdaş uygulamaları gittikçe yaygınlaşırken, aynı zamanda diş dokusuna en az hasar veren (minimal invaziv) tedavi seçenekleri de ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu tip yaklaşımlara en güzel örneklerden biri de, aşınmış ve/veya formu bozuk, aralıklı dişler için geliştirilen BONDING tedavisidir,. 
BONDING uygulamasında esas teknik ve hedef, ışık geçirgenliği doğal diş dokusuna oldukça yakın dolgu materyallerini uygun biçimde kullanarak dişlerde neredeyse hiç hasar vermeden şekil değişikliği yapabilmek ve estetik talepleri karşılayabilmektir.
BONDING uygulaması ile dişler arası boşluklar oldukça estetik ve doğal biçimde kapatılabilir, aşınmış/madde kaybına uğramış dişlerde dikey boyut arttırılabilir, form bozukluğu olan dişler ise yeniden şekillendirilebilir. Özellikle diş dokusuna hemen hiç zarar vermemesi, tamamen ağrısız bir uygulama olması ve çoğunlukla tek bir seansta tedavinin tamamlanabilmesi, bu yaklaşımın en önemli artılarıdır. Ayrıca uygulama öncesi deneme kompoziti ve/veya model üzerinde mum modelaj gibi yöntemler ile, uygulama sonrası nasıl bir estetik sonuç alınacağını öngörmek ve buna göre tedaviye karar vermek gibi bir seçenek bulunmakta
1
Pek tabi ki dişeti hastalığı olan, şiddetli diş sıkma/diş gıcırdatma alışkanlığı bulunan, yoğun diş çapraşıklığı izlenen olgularda öncelikli olarak bu sorunların çözümlenmesi ve daha sonra BONDING gibi estetik tedavilerin tartışılması en sağlıklı yöntem. Daha detaylı bilgi için diş hekiminizle görüşmelisiniz!

 


1) End points and assessments in esthetic dental treatment. Ishida Y, Fujimoto K, Higaki N, Goto T, Ichikawa T. J Prosthodont Res. 2015 Oct;59(4):229-35.