Adnan Menderes Mah. 509 Sok. Aykes Sitesi Gözlem Apt. No:1/2 (Migros Yanı)/Aydın

TAM ESTETİK, GÜZEL GÜLÜŞ, YÜKSEK ÖZGÜVEN: LAMİNA, ZİRKON, EMPRESS...BERABER SEÇELİM!

TAM ESTETİK, GÜZEL GÜLÜŞ, YÜKSEK ÖZGÜVEN: LAMİNA, ZİRKON, EMPRESS...BERABER SEÇELİM!

Geleneksel restoratif/protetik diş tedavileri hemen her tür diş eksikliği veya estetik talep durumunda, metal içeren/metal destekli materyallerin kullanımını öngörmekte ve kabul edilebilir bir klinik başarı bilimsel olarak ifade edilmiş durumda… Ancak giderek artan daha estetik, daha doğal restorasyon talebi ve bu talebi karşılamaya yönelik yapılan çalışmalar ile artık sağlamlık ve uzun ömürlülük anlamında klasik metal altyapılar ile rekabet edebilen ancak hasta gözüyle çok daha estetik sonuçlar verebilen materyal ve teknik seçenekleri güncel kliniklerin portföyüne girmiş bulunmakta. 
Zirkon altyapı, lamina (yaprak porselen), tam seramik kron (kaplama), empress ve benzeri birçok materyal ve teknik ile ışık geçirgenliği ve renk seçimi doğal dişe oldukça yakın, doku uyumu çok yüksek, doğru endikasyon çerçevesinde sağlamlık ve dayanımı oldukça uzun ömürlü olan tam estetik tedaviler yapmak mümkün. Özellikle dijital gülüş tasarımı gibi teknik yazılım destekli bir planlama yöntemi ile bu materyallerin kullanımı birleştirildiğinde, tedavinin planlama aşamasında nasıl bir sonuç alınabileceği ile ilgili fikir sahibi olmak ve buna göre materyal/teknik tercihi yapmak mümkün
1.
Bu noktada mutlaka değerlenidirilmesi gereken diğer hususlar ise, bu tedavi yöntemlerinin konunun uzmanı hekimlerden talep edilmesi ve tam estetik sonuçlar için dişeti sağlığı, ortodontik durum ve buna benzer konuların da önceden değerlendirilmesi gerektiğidir. Unutmamak gerekir ki, estetiğin tek bileşeni diş dokusu değildir, dişeti sağlığı ve doğru düzenlenmiş bir çene kapanış ilişkisi gibi etkenler olmaksızın tam bir başarı elde etmek mümkün olmayacaktır…
2


1) A systematic review of the survival and complication rates of zirconia-ceramic and metal-ceramic single crowns.Pjetursson et al. Clin Oral Implants Res. 2018 Oct;29 Suppl 16:199-214.
2) The periodontal restorative interface: esthetic considerations. Bennani V, Ibrahim H, Al-Harthi L, Lyons KM. Periodontol 2000. 2017 Jun;74(1):74-101. doi: 10.1111/prd.12191.