Adnan Menderes Mah. 509 Sok. Aykes Sitesi Gözlem Apt. No:1/2 (Migros Yanı)/Aydın

L-PRF İHTİYACIMIZ OLAN HER ŞEY SİZDE VAR!

L-PRF İHTİYACIMIZ OLAN HER ŞEY SİZDE VAR!

Aslında soru şu: Eğer yapılacak tedavinin neticesini, rejenerasyona yönelik sonuçlarını, yara iyileşme hızını ve kalitesini arttıracak, işlem sonrası şiddetli ağrı veya kanama komplikasyon yaşama riskini azaltacak, tüm bunları yaparken dışarıdan hiçbir katkı maddesine ihtiyaç duymayacak,  sadece sizden alınacak kandan elde edilebilecek bir ürünün siz uygulanmasını ister misiniz? Neden olmasın??
Uzun yıllardır tıbbın çeşitli dallarında (dermatoloji, ortopedi, göz, çene yüz cerrahisi, vb.) yapılan çalışmalarda, hastadan alınan kanın birtakım özel işlemlerden geçirilerek ve bazı yabancı katkı maddeleri ile karıştırılarak tekrar hastaya uygulanması yöntemi ile (PRP gibi) belli oranlarda daha kaliteli yara iyileşmesi elde edildiği öne sürülmüştür 1. 
Günümüzde ise, hastadan alınan kanın dışarıdan hiçbir yabancı madde ile karıştırılmadan hazırlanması ile elde edilebilen bir ürün, lökosit-trombositten zengin fibrin (leukocyte-platelet rich fibrin; L-PRF), diyabetik inatçı bacak ülserlerinde yara bakımından osteomyelit tedavisine, kafa tabanı cerrahisinden diş hekimliğinde rejeneratif uygulamalara dek pek çok alanda kullanılmakta ve olumlu sonuçlar vermektedir 
12.
Eğer ağız ve diş sağlığınızı geri kazanmaya yönelik olarak herhangi bir cerrah işlem önerildiyse (diş çekimi, dişeti cerrahisi, implant, sinüs cerrahisi, vb.) eş zamanlı olarak L-PRF uygulamasının mümkün olup olmadığı hakkında mutlaka hekiminizden bilgi talep etmelisiniz.

 


1) L-PRP/L-PRF in esthetic plastic surgery, regenerative medicine of the skin and chronic wounds. Cieslik-Bielecka A et al. Curr Pharm Biotechnol. 2012 Jun;13(7):1266-77.
2) Use of platelet-rich fibrin in regenerative dentistry: a systematic review. Miron RJ et al. Clin Oral Investig. 2017 Jul;21(6):1913-1927.