Adnan Menderes Mah. 509 Sok. Aykes Sitesi Gözlem Apt. No:1/2 (Migros Yanı)/Aydın

DİŞETİ SAĞLIĞI: DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN!

DİŞETİ SAĞLIĞI: DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN!

Dişeti hastalıklarının tanısı, tedavisi ve takibi sadece ağız ve diş sağlığı değil, aynı zamanda genel sağlığımız ve yaşam kalitemiz açısından son derece önemli. Dişeti hastalıkları ile şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları (aterosokleroz, vb.), akciğer hastalıkları (KOAH, vb.), istenmeyen gebelik sonuçları (düşük doğum ağırlığı, erken/prematüre doğum, vb.) gibi ciddi sağlık sorunları arasında ilişki olduğu ve dişeti hastalığının tedavisinin, bu genel sağlık sorunlarına yönelik klinik yaklaşımın bir bileşeni olması gerektiğini gösteren pek çok bilimsel kanıt bulunmakta. Ayrıca Alzheimer hastalığı veya erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) gibi çeşitli farklı patolojiler ile kronik dişeti hastalıklarının ilişkili olabileceği ve yine klinik yaklaşımda dişeti hastalığının tanı ve tedavisinin gerekliliği tartışılmakta.
Dişeti hastalıkları, akut durumlar haricinde genellikle önemli bir bulgu vermeden (örneğin ciddi bir ağrı kaynağı olmadan) ilerlediği ve klinik/radyolojik muayenede tesadüfi tespit edildiği, gerekli tanı ve yönlendirme olmadığı durumlarda sinsice ilerleyip, çürüksüz diş kayıplarına neden olabildiği için çoğu durumda gözden kaçabilmekte. Dolayısı ile, düzenli diş hekimi kontrolü altında olmak ve gerekli görülen durumlarda uzman diş hekimine (periodotoloji uzmanı, periodontolog) başvurmak son derece önemli.
İltihabi dişeti hastalıkları, dişeti çekilmesi, sistemik hastalığın bir bulgusu olarak dişeti hastalıkları veya implant etrafı gelişen dişeti/destek doku hastalıkları…Tanı ne olursa olsun, pek çok zorlu durum için tedavi olabileceğinizi ve dişlerinizin kurtulabileceğini asla unutmamalısınız
1,  23.


1) EFP Manifesto. www.efp.org/efp-manifesto
2) Donos N. The periodontal pocket. Periodontol 2000. 2018 Feb;76(1):7-15.
3) Surgical and nonsurgical periodontal therapy. Learned and unlearned concepts. Heitz-Mayfield LJ, Lang NP. Periodontol 2000. 2013 Jun;62(1):218-31.