Adnan Menderes Mah. 509 Sok. Aykes Sitesi Gözlem Apt. No:1/2 (Migros Yanı)/Aydın

20 YAŞ DİŞİ: İŞLEM SONRASI Bİ’ DONDURMA YEMEYE NE DERSİNİZ?

20 YAŞ DİŞİ: İŞLEM SONRASI Bİ’ DONDURMA YEMEYE NE DERSİNİZ?

Gömülü dişler, özellikle ‘20’ yaş dişleri pek çoğumuz için bir korku kaynağı, çünkü çekimlerinin çok zor olduğu, ameliyat sonrası günlerce yemek yemenin ve konuşmanın mümkün olmadığı ve de buna benzer pek çok olumsuz durumun yaşandığı sıklıkla ifade edilmekte. Peki, gerçekten öyle mi?
Öncelikle belirtmek gerekir ki, gömük dişlerin ‘önlem amaçlı’ da olsa mutlaka çekilmeleri gerektiği pek sağlıklı bir bilgi değil, esasen mutlak çekim gerekliliği tespit edildiğinde (tedavi edilemeyecek çürük, kök-kanal enfeksiyonu, komşu dişte hasar, kistik ve benzeri patolojilerle ilişki, ortodontik nedenler, vb.) işlem yapılması ve bunun haricindeki ‘tartışılır’ durumlarda klinik ve radyolojik takip altında tutulmaları en güncel yaklaşım olarak ifade edilebilir 
1
Açıkçası, olası bir gömük diş operasyonunu takiben gelişebilecek olumsuzluklar (komplikasyonlar) diğer bazı cerrah işlemlere göre daha farklı boyutta olabilir, dolayısı ile bu riskler detaylı analiz edilmeli ve sizinle paylaşılmalı. 
Gerekli görülen durumlarda genel anestezi şartlarında işlem ve yataklı takip desteği dahi söz konusu olabilir, ancak unutmamak gerekir ki bu tamamen sizin sağlığını ve güvenliğiniz içindir.
Eğer gömük dişleriniz olduğunu veye bunlara bağlı sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız, daha ciddi durumlarla karşılaşmamak adına ve en azından fikir alma amaçlı olarak hekiminize danışmalısınız, unutmayın ki sorunları ötelemek onları sadece büyütür!


1) Surgical removal versus retention for the management of asymptomatic disease-free impacted wisdom teeth. Ghaeminia H, Perry J, Nienhuijs MEL, Toedtling V, Tummers M, Hoppenreijs TJM, Van der Sanden WJM, Mettes TG. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 8.